مقام معظم رهبري در جمع 100 هزار نفري جوانان بسيجي استاديوم آزادي، در خصوص عظمت ايران،‌ اقتدار جمهوري اسلامي و شكست‌ناپذيري ملت سخن گفتند. سخناني كه بيان‌كننده و ترسيم ظرفيت‌هاي يك كشور قدرتمند در مقابله با قدرت‌هاي مسلط بر جهان است.
ايران در دوران‌هاي پرفراز و نشيب تاريخ، همواره به عنوان يك كشور تعيين‌كننده در منطقه و جهان مطرح بوده است، اما تاثيرگذاري آن بستگي به حكمرانان و حكومت‌هاي مستقل و مدبر بوده است،‌ به طوري كه در هر مقطع تاريخي كه افرادي مقتدر زمام امور كشورداري را در دست داشته‌اند، چهره ايران در برگ برگ تاريخ، برجسته شده است و امروز نيز ايران با داشتن رهبري مقتدر، مي‌تواند در زمره قدرت‌هاي برتر جهان قرار گيرد و اين موضوع در گرو بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي مشهود و نامشهود كشور مي‌باشد.

1- ايران به لحاظ استعداد انساني جايگاه برتري در جهان دارد و در عرصه‌هاي مختلف علمي مانند المپيادها و مراكز پژوهشي و دانشگاهي، در آمريكا، اروپا و ساير كشورها خودش را نشان داده است. در سال‌هايي كه مقداري توجه صورت گرفت، بيشترين مقالات علمي منتشرشده در مجلات معتبر جهاني از دانشمندان و تحصيلكرده‌هاي ايراني بود و در عمل نيز دستيابي به دانش هسته‌اي، حضور در فضا و ساخت موشك‌هاي دوربرد حاكي از وجود چنين استعدادهاي سرشاري است.
2- از بعد سياسي و از نگاه صاحب‌نظران جهاني كه بعضا در نشريه معروف المانيتور آمده است،‌ عنوان مي‌شود كه ايران به ابرقدرت منطقه‌اي تبديل شده است. اين نشريه كه اتفاقات خاورميانه را رصد و تحليل مي‌كند، بارها در گزارش‌هاي خود آورده است كه تهران، يك واشنگتن برتر در منطقه است و در سراسر آسياي غربي حضور دارد و در مقابله با سياست‌هاي آمريكا علي‌رغم هزينه‌هاي هنگفت چندميليارددلاري، پيروز ميدان شده و همچنان در حال توسعه اثرگذاري سياسي است و چالش‌هاي جدي براي آمريكا،‌ اسرائيل و عربستان سعودي به وجود آورده است، به طوري كه توانسته هژموني آمريكا را در منطقه محو كند و مهم‌تر اينكه اسرائيل با نفوذ نيروهاي مورد حمايت ايران تا پشت مرزهاي خود مواجه شده است.
3- از جهت قدرت نرم برآمده از مردم‌سالاري ديني، ايران ابرقدرتي بلامنازع شناخته مي‌شود. اگر آمريكا، اسرائيل و ساير قدرت‌هاي مسلط با در اختيار داشتن زرادخانه‌هاي تسليحاتي از رويارويي با ايران در هراس هستند، به جهت وجود چنين قدرت نرم مي‌باشد، چرا كه همين قدرت بود كه رژيم 2500 ساله ستمشاهي را برهم زد، در دفاع مقدس پيروز شد و بر فتنه سال 1388 فائق آمد و امروز همين قدرت نرم، محور مقاومت در سوريه، لبنان، عراق، يمن، افغانستان و ساير كشورها در حوزه بيداري اسلامي مي‌باشد.
مهم‌ترين مولفه‌هاي قدرت نرم جمهوري اسلامي، ايدئولوژي اسلام، رهبري و اصل ولايت فقيه، روحانيت و تريبون مساجد، مردم و گره خوردن دين و سياست با يكديگر است.
4- از لحاظ قدرت سخت و تجهيزات نظامي و دفاعي، روزنامه صهيونيستي "يديعوت آحارونوت" مي‌نويسد: وقتي ايران موشك‌هاي زمين به زمين به مقر داعش در ديرالزور به فاصله 600 كيلومتري شليك مي‌كند، جايگاه يك قدرت بزرگ نظامي در سطح منطقه و حتي در سطح جهان براي خود به تصوير مي‌كشد و اين آخرين حرف ايراني‌ها نخواهد بود، چراكه چند سال پيش اعلام شده بود كه موشك‌هايي با برد 1400 و 2000 كيلومتر در اختيار دارند.
5- اما از نگاه اقتصادي، ايران علي‌رغم همه ضعف‌ها و نارسايي‌ها، رتبه هجدهم را دارد. اقتصادي كه به جهت وابستگي به درآمدهاي نفتي و دولتي قدرت پويايي و رشد و رقابت از آن گرفته شده است. در حالي كه اگر از تحريم‌هاي دشمن، فرصت ساخته شود و اقتصاد ملي از يوغ دولت و ارز نفتي رهايي پيدا كند، به طور قطع و يقين رتبه يك‌رقمي به دست خواهد آورد، چراكه ايران از لحاظ ذخائر انرژي و معدني، منابع طبيعي و سوق‌الجيشي و سرمايه انساني ظرفيت‌هاي كم‌نظير و منحصر به فرد برخوردار است.
ركس تيلرسون، وزير خارجه پيشين آمريكا مي‌گويد: اقتصاد ايران علي‌رغم تحريم‌ها، مقاوم‌تر شده است.
با اين توضيحات اجمالي، پيشرفت‌هاي ايران در ظرف چهار دهه از پيروزي انقلاب اسلامي در عرصه‌هاي مختلف سياسي، دفاعي، علمي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي بيانگر آن است كه قدرت رويارويي با آمريكا را دارد، قدرتي كه مدعي است، مناسبات ما بايد بر جهان حاكم باشد و ادعا مي‌كنند كه اگر همه كشورها يك نظر واحد دارند، قدرت‌شان مي‌تواند آن را وتو كند و در سند راهبرد امنيت ملي آمريكا آمده است كه رهبري‌شان در جهان، هميشگي است و اخيرا ترامپ مطرح نموده است كه بايد قدرت بدون رقيب در چند سال آينده باشند. اما خوشبختانه سال‌هاست كه اين معادلات به هم خورده و آمريكا به شدت نگران نفوذ ايران در منطقه و جهان و در ميان ملت‌ها به‌ويژه ملل محروم تحت ستم است، چراكه ايران قادر است همه مناسبات آمريكا در كشورهاي مختلف جهان را به چالش بكشد كه امروز شاهد آن در خاورميانه و آسياي غرب، آمريكاي لاتين و اروپا هستيم.
ريچارد واتسون كه در زمينه آينده‌پژوهي صاحب‌نام در جهان مي‌باشد، در كتاب 313 صفحه‌اي خود به مهم‌ترين سوالات درخصوص آينده جهان پاسخ داده است و اشاره دارد كه در آينده نزديك، كشور ايران امكان تبديل شدن به قدرت جهاني را خواهد داشت.