پس از شهادت امام حسن عسكري (ع) امامت امام عصر (عج) آغاز مي‌گردد و تا زماني كه شرايط حضور فراهم نگردد، امام ظهور نخواهد كرد. از زمان غيبت حضرت تاكنون روايات متعدد و مباحث مختلفي در خصوص شرايط و علائم ظهور بيان شده است. اما با نگاه تحليلي و نگرش سياسي به اين موضوع كمتر پرداخته شده است.

در اينجا به اجمال به نكاتي اشاره مي‌شود:

1- پس از رحلت پيامبر اسلام (ص)، ائمه معصومين (ع) براي رهبري جامعه جهاني و امت اسلامي، رسالت سنگين و الهي خود را در مقاطع مختلف تاريخي عهده‌دار شدند. اما شاهد بوديم كه اين رسالت‌ها ناتمام ماند و امامت معصوم (ع) در فرازي از تاريخ سرنوشت‌ساز خود به شهادت رسيدند. تا اينكه نوبت به امام عصر (عج) رسيد و آن حضرت با عنايت الهي تا آماده شدن شرايط جامعه جهاني براي حضور به عنوان ذخيره الهي امامت و رهبري در پرده غيبت قرار گرفتند.

2- بديهي است كه امام عصر (عج) زماني ظهور پيدا خواهند كرد كه بتوانند رسالت امامت و رهبري الهي جامعه جهاني را عهده‌دار شده و به انجام برسانند، رسالتي كه خداوند سبحان آن را وعده داده است تا انسان در زمين به كمال رسد و نقش الهي خود را ايفا نمايد.

3- هر چند در جامعه امروز جهاني، گرايش فراگير به اسلام خواهي و عدالت به وجود آمده است و روز به روز جمعيت مسلمانان به صورت تصاعدي رو به فزوني است، اما از طرف ديگر اسلام ستيزي توسط قدرت‌هاي مسلط جهاني ابعاد تازه‌تري به خود گرفته است و هر صدايي كه از سوي متفكرين و دانشمندان مسلمان عليه سياست‌‌هاي استكباري بلند شود از درون خفه مي‌شود. مسلمانان در اروپا و آمريكا به شدت تحت فشارهاي امنيتي، سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي هستند و كشورهاي اسلامي از خاورميانه تا شاخ آفريقا در آتش خشم اين قدرت‌ها گرفتارند.

4- مديريت سازمان‌هاي بين المللي كه در عرصه‌هاي سياسي، امنيتي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي قانون و مقررات وضع كرده و اعمال سياست مي‌كنند، تماما به دست قدرت‌هاي بزرگ و مسلط جهان اداره مي‌شود و امكان راهيابي مسلمانان و فرهيختگان و صاحب‌نظران مسلمان در حلقه مديريتي آنها وجود ندارد. به عبارتي فضاي جهاني در اختيار چند قدرت بلامنازع مي‌باشد. براي ظهور امام عصر (عج) شكستن اين فضا اجتناب‌ناپذير است.

5-امروز جمعيت بالغ بر يك ميليارد نفري مسلمانان و در راس آن شيعيان، متعرض وضع موجود جهان هستند. متعرض سياست‌هاي خشونت بار و ظالمانه آنها در جاي جاي دنيا، خاورميانه، آسياي ميانه و دور و آفريقا مي‌باشند. امروز شاهد هستيم كه اين اعتراض‌ها شكل مبارزه به خود گرفته است و روز به روز گسترده‌تر مي‌شود و عمق بيشتري مي‌گيرد.

6- زماني حضرت ظهور خواهند نمود كه اسلام خواهي در دنيا نهادينه گشته و تعرض نسبت به سياست‌هاي استكباري در جهان و قدرت‌هاي مسلط فراگير شود و با شكسته شدن فضاي موجود، ديو استكبار از صفحه جهاني محو شده تا مردم جهان شاهد حضور حضرت باشند. حضوري كه حكومت جهاني عدل استقرار يابد و خواست الهي تحقق پذيرد. ان‌شاءالله

تاريخ نگارش مطلب : 20/10/1392