محمد ناظمی اردکانی،‌ وزیر تعاون دولت احمدی نژاد و فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آریا در تحلیلی پیرامون ایران پساکرونا اظهار داشت: همانطور که مقام معظم رهبری در پیام زنده تلویزیونی سالروز ولادت امام عصر عجل الله فرمودند؛ بحران بیماری مهلک کرونا که همه جهان را درگیر خود کرده است یک ابتلا برای جامعه بشری است. دولت ها، مردم، نهاد های مردمی و سازمانها در سطح ملی و منطقه‌ای و بین‌المللی، مورد این ابتلا و آزمون هستند.

وی در ادامه افزود: شکست و پیروزی آن ها منوط به تصمیمات درست و کارشناسی است که اتخاذ و اجرا می‌کنند. این ابتلا همه عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، علمی و فنی را در بر می گیرد و می توان همانند سازی با یک جنگ تمام عیار کرد. این نگاه دستاوردهای پس از جنگ اعم از پیروزی یا شکست می تواند بسیار ارزشمند و سازنده باشد. عارضه‌ای که امروز جامعه جهانی با آن مواجه هستند، در صورتی که راه درمانی برای آن در کوتاه مدت پیدا نشود، قطعاً تلفات انسانی میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان دربر خواهد داشت و تداعی جنگ های جهانی اول و دوم را در اذهان عمومی زنده می‌کند. 
ناظمی خاطرنشان کرد: در آن جنگ ها سلاح سخت افزار مختلف جنگی بود و لیکن در این جنگ با فرضیه ای از سلاح بیولوژیک استفاده شده است. سلاحی که قدرتهای بزرگ و مسلط بر جهان علی رغم معاهدات بین‌المللی درصدد ساخت آن برآمدند. معاهداتی که بعضاً قریب یک دهه بین قدرت ها مذاکره صورت گرفته و امضا نمودند اما امروز شاهد هستیم که این سلاح ها آنقدر قوی و کشنده است که برخی ترکش های آن به خودشان نیز اصابت کرده است. جوامعی که در این مبارزه سخت و نفس‌گیر هوشمندانه برخورد کنند می‌توانند آب دیده شوند و در قبال تلفاتی که می دهند و خسارت هایی که می بینند در عوض در زمینه‌های مختلف بنیه علمی و فنی خود را قوی تر کنند و در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مقاوم تر شوند. تا در صورتی که در آینده باز هم دچار بحران های مشابه شوند بتوانند راه مقابله و نجات را پیدا کنند و آسیب کمتری ببینند. 
این فعال سیاسی اصولگرا تصریح کرد:‌ همانطور که ایران در هشت سال دفاع مقدس چنین عمل کرد و دستاوردهای آن دوران سخت که پس از جنگ آزاد شد و به کار گرفته شد. در آن زمان شاهد پیشرفت های شگفت بودیم. ساخت تسلیحات پیشرفته نظامی، موشک‌های دوربرد و نقطه زن، ساخت پهپاد، دستیابی به فضا، ساخت ماهواره، انرژی هسته‌ای و ده ها مورد دیگر می‌توان نام برد. همچنین در عرصه فرهنگی به این باور رسیدیم که می‌توانیم و در عرصه اجتماعی در جامعه ایثار و فداکاری نهادینه شد که امروز شاهد چشمه هایی از آن ایثار ها در کادر درمان بیمارستان ها اعم از پزشکان پرستاران و کارکنان آنها و همچنین عموم مردم همانند زمان جنگ تحمیلی هستیم.
وی افزود: با این مقدمه در وضعیت کنونی و شرایط فعلی شاهد تحولاتی در جامعه ایران هستیم که در ادامه به آن ها اشاره می شود؛ 1- پیدایش انسجام ملی بین قوای سه گانه، مردم، نهادهای مردمی، فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی که بسیار پر اهمیت و ارزشمند است و در صورتی که پتانسیل ایجاد شده پس از کرونا در اقتصاد کشور جاری شود می توان علاوه بر جبران خسارت های اقتصادی ایجاد شده شاهد جهش و شتاب در تولید باشیم و اقتصاد ملی را از سکوی تحریم به اوج برسانیم. 2- فرهنگ خودباوری در عرصه های علمی و فنی در شرکت های دانش بنیان اوج گرفته است به طوری که هر روز شاهد مطالعه و ساخت تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و خودکفایی برای مبارزه بی امان با این بیماری مهلک و فراگیر هستیم این فرهنگ را باید بتوان حفظ و بارور نمود و پس از کرونا به بخش صنعت، تولید و خدمات برد که قطعاً عامل شکوفایی خواهد شد.  3- از بعد اجتماعی امروز شاهد بازگشت جامعه به سمت معنویت و ارزش های دینی هستیم. علی رغم بسته شدن مساجد و زیارتگاه ها و تعطیلی مراسم ها اما در فضای مجازی شاهد هستیم که بیش از هر زمانی حتی بیش از دوران دفاع مقدس آحاد جامعه در صدد تولید ادبیات دینی و ارزشی برآمده و آن را ترویج می دهند. توجه، توسل و پایبندی به ارزش ها به شکل ویژه ای در فضای مجازی متبلور است و جامعه در یک فرآیند پالایشی قرار گرفته است که یک قلم آن آزادی قریب به اتفاق زندانیانی می‌باشد که مجرم شناخته و محکوم شده بودند و جامعه ظرفیت پذیرش و پالایش آن را پیدا کرده است که این رفتار بی‌سابقه است. ایثار و فداکاری و از خودگذشتگی در میان مردم و نهادها شگفت انگیز شده است. تهیه ماسک و لباس در هر کوی و برزن و توزیع رایگان آن و دستگیری معیشتی از قشر کم درآمد و توزیع مایحتاج آنان که در زمان جنگ هم به این گستردگی شاهد نبودیم.همچنین بیدار شدن جامعه از بعد انسانیت و معنویت دست آوردی است که پس از کرونا می بایستی حفاظت شود چرا که این نوع خود سازی فردی و اجتماعی هیچگاه با چنین گستردگی را در آینده شاهد نخواهیم بود. 4- اما در بعد سیاسی دستاورد حاصل شده کمتر از عرصه‌های دیگر نیست؛ مشارکت مردم در تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری های مسئولین بی نظیر است. علی رغم اینکه بسیاری از تصمیمات اتخاذ شده در سطح ملی جنبه توصیه‌ای دارد ولیکن جامعه به خوبی رعایت کرده و رعایت می کند که امید است مسئولان قدر بدانند، ولیکن مهمترین دستاورد در عرصه سیاست خارجی است. متاسفانه ظرف سال های گذشته سیاستمدارانی که در مقام تصمیم‌گیری بودند دچار رویکرد اشتباهی شده بودند. به طوری که حل و فصل مشکلات کشور را در گرو سازش و کنار آمدن با آمریکا و غرب می دانستند و آنها را کدخدایی می پنداشتند که تقدیر کشورها و دولت‌ها و ملت‌ها به دست آنها رقم می‌خورد اما با پیش آمدن این بحران خود ساخته نه تنها مردم ایران بلکه سیاستمداران خودباخته متوجه شدند که این کدخدا ها به چه میزان عاجز و درمانده هستند. آنهایی که بخش اعظمی از ثروت های جهان و کشورهای مستضعف را به غارت برده اند قادر به تهیه لباس ماسک بهداشتی حتی برای کادر درمان کشورشان نیستند تا جایی که به سوی کشورهایی مانند کوبا و چین که در جنگ سیاسی و اقتصادی با آنان بودند دست دراز کردند. امید است این دستاورد سیاسی گران سنگ برای همیشه زبونی و قدرت پوشالی چنین کشورها و قدرت هایی را آویزه گوشمان قرار داده و فراموش نکنیم این دستاورد قطعاً پس از کرونا برای فعالان سیاسی در عرصه سیاست خارجی ارزنده و سازنده خواهد بود. 
ناظمی در ادامه اضافه کرد: بنابراین در صورت مدیریت صحیح و رویارویی در مبارزه بی امان با کرونا ویروس و کاهش تلفات انسانی-اقتصادی آن قطعاً ابتلایی است که پس از فائق آمدن بر آن همانند دفاع مقدس، برکات زیادی برای ایران دربر خواهد داشت و جنگ رسانه‌ای دشمن نیز که از طریق ده‌ها و صدها بلندگوی تبلیغاتی برای درهم شکستن روحیه مقاومت ملت بزرگ ایران و ایجاد آشوب و اعتراض وارد شده بود، نقش بر آب و رسوا خواهد ساخت. 
ناظمی در پایان تاکید کرد: ایران پسا کرونا با دستاوردهایی که به برخی از آنها اشاره شد می تواند در جهان پساکرونا نقش سازنده پیدا کند. چرا که آمریکا و غرب در رویارویی با این بحران عاجز و شکست خورده ظاهر شدند و اعتبار ظاهری خود را از دست دادند. در نتیجه آن پس از کرونا جهان در انتظار نظم جدیدی می باشد. نظم جدیدی که لیبرالیسم در آن رنگ باخته است و مردم جهان به سمت مکاتب و ایدئولوژی هایی روی خواهند آورد که در آن عدالت، انسانیت، کرامت انسانی،َ رعایت محیط زیست انسانی و معنویت در آن متبلور می باشد و رهبران صالح و باتقوا اداره کننده جامعه جهانی باشند.