در ايام سراسر خون و اندوه عزاداري آقا اباعبدالله الحسين (ع)، انقلاب اسلامي ايران يكي از چهره‌هاي پرفروغ خود را از دست داد. چهره‌اي كه در تاريخ پرفراز و نشيب سياسي ايران بي‌بديل و كم‌نظير بود. او براي پيروزي انقلاب اسلامي در رويارويي با رژيم سفاك شاه، سخت‌ترين شكنجه‌ها را تحمل كرد و قريب پانزده سال از عمر خود را در سيه‌چال‌هاي شاه سپري نمود. به طوري كه مبارزين او را نماد صبر و مقاومت مي‌شناختند. او از زماني كه پاي در راه مبارزه گذاشت، لحظه‌اي درنگ نكرد و عقب‌نشيني ننمود. به آرمان‌هاي انقلاب سخت وفادار ماند و هدف را گم نكرد و در مسيري حركت مي‌كرد كه بر اصول اسلام عزيز استوار بود.

او نه تنها، ذره‌اي از اسلام، امام (ره) و رهبري فاصله نگرفت بلكه همواره همگام، همراه و رهرو بود. زندگي پربركت و سراسر مجاهدت وي مشحون از چنين رفتاري بود.

صلابت و سخت بودن در برابر دشمن و رأفت و مهرباني با مومنان و محرومان را از امام (ره) آموخته بود.

مرحوم حبيب‌الله عسكراولادي يك چهره واقعي و مثال زدني "انقلابي مسلمان" است. ايمان، صداقت، اخلاص و امانت جزئي از ذات وجوديش شده بود و در چهره‌اش موج مي‌زد. منش و روش او درخشش اين واژه‌هاي قرآني بود. او "اخلاق" را در شرايط سخت مبارزاتي ملكه خود ساخته بود و اگر در دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي و در فضاهاي ابهام‌آلود سياسي و پرفراز و نشيب درس‌آموز اخلاق سياسي بود، به همين جهت بود.

مرحوم عسكراولادي، اسلام را و مبارزه را و در خط امام و رهبري بودن را با گوشت و پوست خود لمس كرده بود. رضايت خدا را بر هر چيزي ترجيح مي‌داد و دائما حركت بر صراط مستقيم را تجربه مي‌كرد و افراط و تفريط در شخصيت وي راه نداشت. از تيزبيني و ظرفيت سياسي بالايي برخوردار بود. بلندنگري او در عرصه سياسي زبانزد عام و خاص بود چرا كه در انديشه‌اش چيزي جز تحقق وحدت ملي وجود نداشت. او هيچ گاه بر تخريب ظرفيت‌هاي سياسي داخل نظام رضايت نمي‌داد بلكه مويد چهره‌ها و ظرفيت‌ها بود و براي تقويت و ارتقاي ظرفيت‌هاي سياسي كشور تلاشگر نيز بود و از خود اعتبار مي‌گذاشت و هزينه مي‌كرد.

شخصيت سياسي مرحوم عسكراولادي با زدودن محروميت و استضعاف از چهره محرومان گره خورده بود. چهره‌هاي سياسي كشور شايد به چنين توفيقي كمتر دست يافته‌اند. به طور قطع اين توفيق الهي پاداش و نتيجه مجاهدات و مبارزات خستگي‌ناپذير و اخلاص و صداقت و استقامت او در اين راه بود؛ و توشه‌اي‌
گران سنگ براي سراي باقي‌اش، تا خداوند او را در درياي بيكران رحمت خود وارد سازد .

والسلام علي عبادالله صالحين.

تاريخ نگارش مطلب : 15/08/1392